tel. 56 645 66 66
Toruń, ul. Suleckiego 2h
weterynarz.vetmed@gmail.com
pn. - pt. 09:00 - 20:00
wizyty umawiane telefonicznie!
 
Menu

TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA DLA ZWIERZĄT

Każdy właściciel zwierzaka musi zdawać sobie sprawę, że posiadanie pupila to nie tylko przyjemność, ale też obowiązek. Są to stworzenia, które tak samo, jak człowiek wymagają uwagi oraz opieki. Niejednokrotnie zdarza się tak, że stworzenie zaczyna chorować i bez wizyty w lecznicy się nie obędzie. Dlatego decydując się na przyprowadzenie zwierzaka do domu, należy mieć na uwadze, że może on wymagać opieki specjalisty, nie tylko w cyklicznych szczepieniach czy badaniach, ale również podczas różnego rodzaju chorób.

Badanie tomograficzne – co to takiego?

tomografia komputerowa

Tomografia komputerowa to nic innego jak badanie obrazowe, które wykorzystując promienie rentgena, pokazuje różne części ciała na komputerze. Jest to sprzęt, dzięki któremu zyskuje się przekroje narządów w wersji 3D. Takie badanie charakteryzuje się przede wszystkim tym, że jest o wiele dokładniejsze niż USG czy zwykły rentgen. Badanie obrazowe może wykonać tylko wyspecjalizowany weterynarz (jednak opisywać wynik będzie już radiolog), jeśli istnieją ku temu przesłanki. Tomografię wykonuje się zarówno u psów, jak i kotów, u których występuje podejrzenie uszkodzenia narządów wewnętrznych (np. po wypadku). To jednak nie wszystko, ponieważ tomograf dla zwierząt pozwala wykryć guzy, zmiany w jamie brzusznej czy mózgu, krwiaki czy zaburzenia rozwojowe i wiele więcej. Zwierzęta podczas badania nie mogą się poruszać, dlatego podaje się im narkozę. To weterynarz ocenia, czy stworzenie zostanie poddane badaniu, ponieważ nie każdy zwierzak może mieć podaną narkozę czy kontrast. Najlepiej, aby czworonóg był na czczo – nie zawsze jest to do zrealizowania, jednak jeśli istnieje taka możliwość, należy przypilnować pupila, by się nie posilał.

Coraz więcej lecznic stara się zainwestować w tomograf komputerowy, ponieważ taki sprzęt pozwala pomóc zwierzętom w jeszcze dokładniejszy i profesjonalny sposób. Istnieje wiele dolegliwości u czworonogów, które mogą być ciężkie do wykrycia na przykład na USG, a takie badanie obrazowe jest o wiele bardziej precyzyjne.

klinika weterynaryjna Toruń