tel. 56 645 66 66
Toruń, ul. Suleckiego 2h
weterynarz.vetmed@gmail.com
pn. - pt. 09:00 - 20:00
wizyty umawiane telefonicznie!
 
Menu

ZAWÓD WETERYNARZ – JAK TO OSIĄGNĄĆ?

Każdy po ukończeniu szkoły zastanawia się nad swoją przyszłością. Znalezienie swojej ścieżki w życiu z pewnością nie jest proste. Poszukując swojego wymarzonego zawodu, należy wziąć pod uwagę nie tylko to, co lubi się robić, ale też czy istnieje możliwość zatrudnienia w tym zawodzie i czy zarobki będą zadowalające. Jest wiele zawodów na świecie i często dzieje się tak, że nawet jeśli ukończy się studia w jakimś kierunku, to pracę podejmuje się w zupełnie innym kierunku. Najczęściej jest to spowodowane zmianą zainteresowań, a także kuszącymi zarobkami w innej dziedzinie.

Jak zostać weterynarzem?

Każdy, kto zastanawia się nad tym, by zostać weterynarzem, powinien zdawać sobie sprawę, że jest to dość długa droga. Od czego zacząć? Przede wszystkim warto kochać zwierzęta i mieć w sobie poczucie misji w ratowaniu ich. Tego nie zdobędzie się w żadnej szkole, nie wyuczy się lub nie otrzyma certyfikatu związanego z tym. To trzeba po prostu czuć, tylko wtedy będzie czerpało się radość z wykonywanej pracy. Dodatkowo należy być przygotowanym na pracę pod presją czasu i że widok krwi lub bólu zwierzaka będzie codziennością. Psychika musi być silna, jeśli chce się wykonywać ten zawód. Swoją drogę do kariery można rozpocząć już w technikum, decydując się na profil weterynaryjny, jednak nie jest to koniecznością. Najważniejsze są studia, które pozwolą otrzymać tytuł lekarza weterynarii. Ile trwają takie studia? 11 semestrów co daje 5,5 roku bardzo intensywnej nauki. W tym okresie każdy przyszły weterynarz zapozna się z zagadnieniami z rozszerzonej anatomii i fizjologii zwierząt, biologii i chemii. To jednak nie wszystko, ponieważ niezbędna jest również wiedza związana z chirurgią, histologią, genetyką itp. Studia uczą wszystkiego na temat hodowli zwierząt, tego, co powinny jeść i jak je leczyć. Dopiero po obronieniu pracy dyplomowej można uzyskać tytuł lekarza weterynarii. Taki tytuł nadal nie daje możliwości wykonywania zawodu, należy zgłosić się do Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej, która wyda specjalne uprawnienie. Aby je otrzymać, nie można być pozbawionym zdolności do czynności prawnych oraz praw publicznych, a także być karanym. By założyć swoją klinikę trzeba mieć minimum dwa lata praktyki weterynaryjnej, dopiero wtedy można założyć własną działalność.

Jak widać droga do tego, aby zostać weterynarzem, jest naprawdę długa, jednak warta poświęcenia. Weterynarze zawsze będą potrzebni, ponieważ zwierząt na świecie jest naprawdę sporo i każdego dnia któreś z nich potrzebuje fachowej pomocy. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że weterynarze nie leczą tylko psów czy kotów, ale mają styczność z innymi zwierzętami, więc wiedza, którą trzeba nabyć, jest bardzo szeroka.

klinika weterynaryjna Toruń