tel. 56 645 66 66
Toruń, ul. Suleckiego 2h
weterynarz.vetmed@gmail.com
pn. - pt. 09:00 - 20:00
wizyty umawiane telefonicznie!
 
Menu

KLESZCZE - ZAGROŻENIE DLA ZWIERZĄT I LUDZI

Wraz ze zbliżającą się wiosną i pojawiającym się na horyzoncie latem, na powierzchnię wychodzą najróżniejsze zwierzęta oraz owady. Niektóre z nich stanowią zagrożenie dla człowieka, ze względu na choroby, które przenoszą. Jednym z takich osobników jest kleszcz – od lat znany jako szkodnik i osobnik, który powinien być unikany. Mało osób jednak zdaje sobie sprawę jak wielkim zagrożeniem jest jego obecność pod skórą człowieka.

Najpoważniejsze zagrożenia związane z kleszczami

kleszcze

Miejsce przebywania kleszczy przez wiele osób jest błędnie określane. Niektórzy wierzą, że przebywają one zarówno na drzewach, jak i w krzakach. Prawda jest jednak taka, że nie spadają one z wysoka – można znaleźć je w trawach i krzewach, które nie przekraczają metra wysokości. Wiele z nich przenosi czynniki chorobotwórcze, które mogą wywołać między innymi znane kleszczowe zapalenie mózgu, boreliozę czy też babeszjozę. Są to poważne choroby, których skutki mogą zagrać nie tylko zdrowiu, ale i życiu. Najczęściej spotykaną chorobą jest jednak wymieniona borelioza. Borelioza u ludzi widoczna jest przede wszystkim na skórze, jednak zmiany chorobowe dotyczą również stawów, serca i układu nerwowego. Objawy występują już od trzeciego dnia po zarażeniu i mogą rozwijać się do miesiąca, a w cięższych przypadkach nawet do kilku miesięcy. Naszych czworonożnych przyjaciół dotyka jednak znacznie częściej babeszioza i tak samo jak borelioza może dawać objawy od kilku dni do kilkudziesięciu po kontakcie z pasożytem. Szybko wykryta pozwala na całkowity powrót do zdrowia, jednak zdarzają się i przypadki śmiertelne. W dzisiejszych czasach medycyna weterynaryjne jest dużo bogatszą dziedziną niż jeszcze kilka lat wcześniej, dostępne są tzw. "szybkie testy", które pozwalają nam na skuteczniejszą walkę z przeciwnikiem, a przy okazji pozwalają wykluczyć za jednym razem inne choroby odkleszczowe tj. anaplazomę, boreliozę, ehrilichozę. Warto zwrócić uwagę na to, że pupile również mogą zostać zarażone, dlatego należy obserwować stan ich skóry tak dokładnie, jak swojej oraz stosować profilaktykę wobec kleszczy podając różnego rodzaju preparatu ku temu dostępne.

Kto jest narażony i jak się chronić?

Narażone najbardziej są osoby, które w okresie letnim często wybierają się na spacery do lasu lub obszarów z gęstą trawą. W szczególności dotyczy to właścicieli psów, którzy najczęściej wybierają się właśnie w takie tereny, oraz samych psów, które również mogą zostać zarażone. W związku z tym po spacerze zaleca się sprawdzać zarówno swoją skórę, jak i zwierzęcia, aby być pewnym, że nie zostało się ofiarą kleszcza.

Ochronić można się poprzez zakładanie warstw odzieży, zamiast wybierania się z odkrytymi ramionami lub nogami w takie tereny. Zarażenia uniknąć można także dzięki wybieraniu bardziej otwartych przestrzeni na spacery.

klinika weterynaryjna Toruń