tel. 56 645 66 66
Toruń, ul. Suleckiego 2h
weterynarz.vetmed@gmail.com
pn. - pt. 09:00 - 20:00
wizyty umawiane telefonicznie!
 
Menu

PRAWA ZWIERZĄT W POLSCE

Osoby, które posiadają własne zwierzęta, dbają o nie i starają się dać im wszystko to, co będzie dla nich najlepsze. Należy pamiętać, że zwierzęta mają swoje prawa nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Chociaż niejednokrotnie różnią się one w jakimś stopniu w ustawach, to jasno zostało określone, że zwierzę nie jest przedmiotem. Jest to stworzenie, które ma własne uczucia, jest zdolne do odczuwania zarówno smutku, jak i radości.

Prawo do życia w godnych warunkach

Jest to podstawowe prawo, jakie przysługuje każdemu zwierzakowi w Polsce. Nie ma znaczenia czy mowa tutaj o zwierzętach domowych takich jak pies lub kot, czy hodowlanych jak na przykład krowa lub świnia. Nie mogą żyć w warunkach, które mogłyby negatywnie wpływać na ich rozwój, nie mogą być krzywdzone ani fizycznie, ani psychicznie. Należy zapewnić zwierzęciu takie warunku, aby były one godne.

Godne, czyli jakie?

Jeśli chodzi na przykład o psy, które nie przebywają w domach tylko na zewnątrz, muszą posiadać one schronienie, które zapewni im bezpieczeństwo przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, jakie można w Polsce spotkać – deszcz, śnieg, ujemna temperatura, promieniowanie UV itp. Dostęp do pożywienia i wody jest również koniecznością, która należy się zwierzakowi. Zwierzak musi mieć również dostęp do światła dziennego oraz możliwość swobodnej zmiany pozycji ciała. Za każde złamanie praw, jakie mają zwierzęta, grozi surowa kara. Zwierzęta żyjące dziko, takie jak na przykład sarny czy dziki, również są chronione prawem. Jakakolwiek próba skrzywdzenia ich jest zła i nie można podchodzić do tego tak, że są to zwierzęta „niczyje”. Odczuwają one ból jak każde inne stworzenia.

Zwierzęta mają uczucia, odczuwają ból tak samo, jak człowiek, dlatego należy o nie dbać. Każdy ma prawo godnie żyć – jedzenie, picie, schronienie to podstawy bytu nie tylko dla ludzi, ale i dla zwierząt. Każdy, kto decyduje się na posiadanie jakiegokolwiek zwierzaka w swoim gospodarstwie domowym, musi pamiętać o tym, że trzeba mu zapewnić te podstawy.

klinika weterynaryjna Toruń