tel. 56 645 66 66
Toruń, ul. Suleckiego 2h
weterynarz.vetmed@gmail.com
pn. - pt. 09:00 - 20:00
wizyty umawiane telefonicznie!
 
Menu

TRESURA PSÓW

Decyzja o posiadaniu czworonoga powinna być przemyślana, jest to żywe stworzenie, które wymaga uwagi jak każdy inny. Nie powinno się go zostawiać na całe dnie, a potem oczekiwać, że po powrocie z pracy, pies grzecznie będzie siedział na kanapie obok, ponieważ właściciel chce odpocząć po ciężkim dniu. Posiadanie futrzaka to również wygospodarowanie czasu nie tylko na opiekę, spacery czy karmienie, ale też na tresurę.

Tresura – potrzebny element w wychowaniu zwierzaka czy jednak nie?

Nie ma znaczenia jakiej rasy weźmie się psa lub w jakim będzie wieku. Czy posiada się już jakieś zwierze, czy będzie to pierwsze – wypracowanie odpowiednich zachowań u czworonoga będzie odpowiednie dla obu stron. Nie chodzi o zmuszanie psa do posłuszeństwa, podczas szkolenia pies nie powinien być zestresowany, właściciel również musi być zrelaksowany i pewny tego co robi – zwierzęta wyczuwają emocje swoich przywódców. Czworonogi to bardzo inteligentne zwierzęta, które szybko przyswajają komendy, szczególnie szczeniaki - starsze futrzaki potrzebują trochę więcej czasu, jednak i one potrafią się nauczyć.

Jakie szkolenie najlepsze?

Warto spróbować nauki w domowym zaciszu. Nie zawsze może się to udać, czasami potrzebny będzie specjalista, który podpowie co można zrobić lepiej, by nawiązać odpowiednią więź ze swoim przyjacielem. Może zdarzyć się też tak, że pupil lepiej będzie czuł się w grupie i chętniej będzie przyswajał wiedzę podczas szkolenia z innymi zwierzakami. Wszystko zależy od charakteru psa , ale to już właściciel musi sprawdzić i ocenić co będzie najlepsze.

Nagradzanie zamiast kar

Warto pamiętać, że za każde wykonane poprawnie zadanie powinno się nagradzać swojego zwierzaka – pies będzie wiedział, że właściciel jest zadowolony i robi coś poprawnie, zbuduje to odpowiednią więź i zwierzak chętniej będzie chciał się uczyć. Kary nie są wskazane. Zestresują zarówno psa jak i właściciela. Najlepiej ignorować to co nie zawsze się uda i cierpliwie powtarzać ćwiczenia do skutku.

Kluczem do dobrych relacji oraz wyuczenia psa dobrych zachowań jest stanowczość i cierpliwość – bez tego nie uda się nawet najprostsza sztuczka.

klinika weterynaryjna Toruń