tel. 56 645 66 66
Toruń, ul. Suleckiego 2h
weterynarz.vetmed@gmail.com
pn. - pt. 09:00 - 20:00
wizyty umawiane telefonicznie!
 
Menu

PIES - NAJLEPSZY PRZYJACIEL CZŁOWIEKA

Pojawienie się nowego członka rodziny posiadając psa

Pojawienie się dziecka w domu to nie tylko wielkie wydarzenie dla rodziców maleństwa, ale też dla czworonoga. Jest to nowa sytuacja, do której muszą zostać przygotowani wszyscy, aby każdy odczuwał odpowiedni komfort. Często to co nieznane wzbudza lęk, dlatego należy pomóc psu się tego lęku pozbyć.

Przygotowanie psa na poznanie dziecka

Przygotować czworonoga do tego, że w domu pojawi się dziecko można, a nawet powinno się, o wiele szybciej. Jeśli pupil nie miał nigdy kontaktu z dziećmi, można zapytać znajomych, którzy je posiadają, czy można ich odwiedzić ze swoim psem. Dodatkowo spacerowanie wokół miejsc, gdzie są dzieci, również może psu pomóc w późniejszym zrozumieniu zachowania naszej pociechy. Płacz może być dla czworonoga czymś niezrozumiałym i stresującym, jeśli wcześniej nie spotkał się z takimi dźwiękami, dlatego warto mu te dźwięki pokazać szybciej. Może być to filmik z płaczem puszczony z telefonu czy laptopa lub wizyta u kogoś kto posiada noworodka – jeśli oczywiście wyrazi na to zgodę. Wiadomo, że dźwięki z telefonu to nie to samo co rzeczywistość, jednak chodzi o pokazanie tego, co może się wydarzyć, oswojenie psa z nową sytuacją jest bardzo ważne.

Wejście z maleństwem do domu

Nie można zapominać, że węch psa jest bardzo dobry, dlatego warto w momencie, gdy dziecko jest jeszcze w szpitalu z mamą, przynieść kocyk lub ubranko, które miało na sobie i dać zapoznać się z zapachem naszemu czworonogowi. Będzie mu łatwiej, jak dziecko przekroczy próg domu, bo będzie kojarzył już ten zapach. Powinno się dać czas psu na zapoznanie się z dzieckiem, niech je spokojnie powącha, nie przeszkadzajmy mu, choć bądźmy w pobliżu kontrolując cały czas sytuację. Nie powinno się w tym momencie być zdenerwowanym, ponieważ psy wyczuwają zachowanie i emocje swoich właścicieli, więc może to negatywnie odebrać. Należy też pamiętać, aby nie zaniedbywać psa. Oczywistym jest, że dziecko będzie pochłaniało większość czasu, jednak regularne spacery, głaskanie są ważne – czworonóg nie powinien czuć się zazdrosny i odrzucony. Zadbanie, by pies otrzymywał tyle samo uwagi, co przed pojawieniem się dziecka, może być dość sporym wyzwaniem, ale jest konieczne, by pupil nie odebrał negatywnie nowego członka rodziny.

Jeśli zadba się szybciej i przygotuje się psa do tego, że w domu pojawi się nowy członek rodziny, będzie to mniej stresujące nie tylko dla rodziców, ale przede wszystkim dla czworonoga. Zaakceptowanie noworodka jest kluczowe w późniejszym kontakcie zwierzaka i dziecka.

klinika weterynaryjna Toruń