tel. 56 645 66 66
Toruń, ul. Suleckiego 2h
weterynarz.vetmed@gmail.com
pn. - pt. 09:00 - 20:00
wizyty umawiane telefonicznie!
 
Menu

SZELKI CZY OBROŻA - ODWIECZNY PROBLEM

Posiadanie czworonoga wymaga wychodzenia z nim na spacery, jednak aby radość ze spędzania czasu na świeżym powietrzu była obustronna, to zarówno właściciel jak i pies muszą być do tego odpowiednio przygotowani. Bardzo ważnym elementem spacerów jest to, w jaki sposób będziemy mieli pod kontrolą swojego pupila. Miłośnicy psów od zawsze mają zagwozdkę – szelki czy obroża?

Ile ludzi tyle opinii

Nie można powiedzieć jednogłośnie, że bardziej odpowiednie będą szelki czy jednak obroża. Jedno i drugie posiada swoje wady i zalety i wymaga to przeanalizowania, co będzie lepsze dla konkretnego psa, ponieważ każdy jest inny i ma inne potrzeby. Jeśli chodzi o obroże, to trzeba przyznać, że pozwala bardziej kontrolować pupila niż w szelkach, ponieważ posiada się wtedy kontrolę nad głową czworonoga, a to w niej podejmowane są decyzje podczas różnych sytuacji – czyli na przykład reakcji na inne zwierzęta czy ludzi. Dlatego może być to lepszy wybór dla właścicieli, którzy posiadają większe rasy, które bywają silniejsze lub dla tych psów, które są bardziej agresywne. Należy jednak pamiętać, że długotrwały nacisk na szyję, może spowodować wiele problemów zdrowotnych. Szelki odpowiednie będą najbardziej dla tych, którzy ze swoim czworonogiem spędzają dużą aktywność fizyczną, ponieważ ciężar rozkłada się po całym ciele. Źle dobrane, również mogą wyrządzić krzywdę.

Odpowiednie dopasowanie...

… jest tutaj kluczem do wszystkiego. Zarówno szelki jak i obroże, muszą być założone poprawnie, aby nie wyrządzić krzywdy zwierzakowi. Najlepiej na zakupy zabrać ze sobą pupila i poprosić osoby, które mają profesjonalną wiedzę i większe doświadczenie, o pomoc, wtedy będzie można mieć pewność, że materiał jak i rozmiar jest dopasowany idealnie. Komfort podczas spacerów jest ważny, więc nie powinno nic ograniczać ruchów psa, a samemu można nawet nie zdawać sobie sprawy, że założyliśmy coś źle.

Nie powinno się oszczędzać na tego typu rzeczach, ponieważ pies odczuwa ból jak każde inne stworzenie, więc powinno postawić się na dobrej jakości produkty

klinika weterynaryjna Toruń