tel. 56 645 66 66
Toruń, ul. Suleckiego 2h
weterynarz.vetmed@gmail.com
pn. - pt. 09:00 - 20:00
wizyty umawiane telefonicznie!
 
Menu

DLACZEGO NIE MOŻNA ZOSTAWIAĆ PSA W SAMOCHODZIE?

Zaczął się okres wakacyjny, a co za tym idzie niemal każdego dnia towarzyszą nam wysokie temperatury. Wybierając się na zakupy czy spacer zabieramy ze sobą swoje pupile, które w sytuacji, kiedy nie mogą wejść z nami do budynku, są pozostawione same sobie w aucie. Jest to najgorsze możliwe rozwiązanie, jakie tylko może przyjść właścicielowi do głowy, bowiem nieświadomie naraża swojego zwierzaka na utratę zdrowia bądź śmierć.

Szybki wzrost temperatury jest groźny

pies w samochodzie

Mało kto zdaje sobie sprawę, że pozostawienie pupila w zamkniętym samochodzie na dłużej niż kwadrans może być dla niego zabójcze. Nawet jeśli człowiek nie odczuwa tak temperatury zewnętrznej, to zwierzak bez dostępu do świeżego powietrza i możliwości schłodzenia się może nawet umrzeć. Temperatura w pojeździe stojącym na słońcu bądź w delikatnie zacienionym miejscu i tak bardzo szybko wzrasta, w niektórych momentach nawet dwukrotnie w niecałe 30 minut. Nawet pozostawienie uchylonego okna nie jest w stanie zrekompensować psu dostępu do świeżego powietrza przez cały czas. Brak różnicy między temperaturą w samochodzie, a temperaturą powietrza sprawia, że pupil nie jest w stanie się ochłodzić.

Konsekwencje prawne zamykania zwierzaka w aucie

Od pewnego czasu policja znacznie baczniej przygląda się sytuacjom, kiedy to właściciele udają się na zakupy i pozostawiają pupila zamkniętego w samochodzie. Każdy przechodzień ma prawo wybić szybę, by uwolnić zwierzaka, ale także zgłosić taki fakt odpowiednim służbom. Narażenie zdrowia psa bądź doprowadzenie do jego śmierci poprzez pozostawienie go w zbyt wysokiej temperaturze jest przestępstwem. Wynika to z Ustawy o Ochronie Zwierząt, która jasno mówi o tym, że człowiek jest zobowiązany do zapłaty grzywny, a w szczególnych przypadkach może zostać również pozbawiony wolności. Dopiero tak drastyczne konsekwencje sprawiły, że rzeczywiście coraz rzadziej spotyka się zwierzaka zamkniętego w aucie.

Warto być świadomym właścicielem zwierzaków i dbać o ich zdrowie. Wysoka temperatura im nie sprzyja, dlatego na czas zakupów lepiej zostawić je w domu, niż skazywać na kilkugodzinną mękę w samochodzie.

klinika weterynaryjna Toruń