tel. 56 645 66 66
Toruń, ul. Suleckiego 2h
weterynarz.vetmed@gmail.com
pn. - pt. 09:00 - 20:00
wizyty umawiane telefonicznie!
 
Menu

JAK CZĘSTO KĄPAĆ PSA?

Każdy, kto posiada czworonoga, zastanawiał się przynajmniej raz, jak często lub czy w ogóle można kąpać psa. Zwierzęta, tak samo, jak ludzie potrzebują odpowiedniej pielęgnacji i higieny. Dlatego kąpiele są konieczne, jednak nie można robić tego za często lub zbyt rzadko. Czy można jasno określić ilość kąpieli przypadających na przykład na rok? Niestety nie. Na to, jak często to robić składa się kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę.

Częstotliwość kąpieli

Jest to uwarunkowane przede wszystkim rodzajem sierści, jaką pies posiada, ale też tym, czy mieszka w domu, czy jednak więcej czasu spędza na zewnątrz. Tym czworonogom, które przebywają na podwórku, wystarczy kąpiel raz lub dwa razy do roku. Zupełnie inaczej sprawa wygląda z pisakami domowymi. Częste i regularne kąpiele (czyli nawet takie raz na tydzień lub dwa tygodnie) będą wskazane u psów z jedwabistą szatą, np. maltańczyki, shih tzu. Sierść u tych ras jest długa, więc brud dość szybko się na nich osadza i wsiąka głęboko. Kąpiel raz w miesiącu wskazana będzie na przykład u labradorów – jest to sierść gładka, przylegająca do ciała. Jeśli psiak nie prowadzi zbyt aktywnego trybu życia, może być to rzadziej. Co trzy miesiące należy kąpać zwierzaki, które mają sierść z podszerstkiem - pod sierścią kryje się dodatkowo jeszcze puch.

Wpływ zbyt częstej kąpieli lub jej brak na psy

Oczywiście nie każdy pies jest fanem kąpieli. Chyba każdy spotkał się z sytuacją gdzie zaciągnięcie czworonoga do wanny to nie lada wyzwanie. Podczas kąpieli starają się uciekać, podkulają ogon czy spuszczają uszy. Mimo że tego nie lubią, muszą być kąpane. Dlaczego? Brak kąpieli może sprawić, że włos psa stanie się tłusty, co może doprowadzić do łuszczenia się skóry, swędzenia, a co za tym idzie, pies będzie miał stan zapalny. Należy pamiętać, że na brudnym czworonogu różnego rodzaju infekcje grzybiczo bakteryjne rozwijają się o wiele szybciej. Zbyt często też nie powinno się kapać psa. Codziennie kąpiele są wręcz zakazane, ponieważ może to znacznie osłabić jego odporność. Wyjątkiem są kąpiele, które wykonuje się specjalnymi preparatami, ze względu np. na chorobę która u pupila wystąpiła i w zaleceniach weterynarza była podana taka ilość.

Oprócz pilnowania odpowiedniej ilości kąpieli należy pamiętać, że nie powinno się kąpać szczeniaków. A jeśli już istnieje taka potrzeba, można to zrobić najlepiej po zakończeniu wszystkich szczepień. Dodatkowo kąpiel powinna być krótka, aby nie narazić zwierzęcia na przeziębienie. Pielęgnowanie psa jest bardzo ważne, jednak należy to robić z rozwagą.

klinika weterynaryjna Toruń