tel. 56 645 66 66
Toruń, ul. Suleckiego 2h
weterynarz.vetmed@gmail.com
pn. - pt. 09:00 - 20:00
wizyty umawiane telefonicznie!
 
Menu

JAK NAUCZYĆ KOTA KORZYSTANIA Z KUWETY?

Posiadanie kota w domu to z pewnością duża radość. Te sierściuchy potrafią w każdym domu dostarczyć wiele śmiechu, ponieważ bardzo często zdarza im się zasnąć w dziwnej pozycji lub wejść w miejsce, które wydaje się wręcz nierealne do osiągnięcia. Jest dużo pozytywów, które przemawiają na korzyść posiadania kota. Należy jednak pamiętać, że jest to żywe zwierze i posiada swoje potrzeby. Bardzo ważna jest nauka korzystania z kuwety, jeśli jest to kot typowo domowy.

Oswajanie z kuwetą

Koty są inteligentnymi zwierzętami, więc bardzo szybko się uczą, jednak należy pamiętać, że trzeba mieć do nich trochę cierpliwości. Od czego zacząć? Najlepiej od tego, aby zacząć wsadzać kota regularnie do kuwety, by mógł się z nią oswoić. Warto robić to rano, po przebudzeniu futrzaka, a także po jedzeniu. Co więcej, jeśli zauważy się, że zwierzę rozgląda się za miejscem do załatwienia, to warto wtedy też go wsadzić do kuwety. Musi zacząć kojarzyć to miejsce z toaletą. Początki mogą być trudne, więc jeśli mruczek załatwi się poza kuwetą, warto jest to sprzątnąć i wrzucić do niej, by kot widział, gdzie powinno się to znajdować.

Ulokowanie kuwety

Miejsce, gdzie zostanie umiejscowiona kuweta, jest bardzo ważne. Należy pamiętać, że kot musi mieć spokój i jakieś spokojne miejsce na swoją toaletę. W grę nie wchodzi pomieszczenie, w którym przebywa dużo osób i jest hałas. Postawienie kuwety przy pralce, również może okazać się nie najlepszym pomysłem. Sierściuch może się stresować zbyt dużym natężeniem dźwięku. Dodatkowo należy pamiętać, aby postawić kufer z dala od misek z wodą i pokarmem. Najlepszy będzie spokojny kącik, w pomieszczeniu, do którego kociak będzie miał zawsze dostęp.

Nauczenie kota korzystania z kuwety nie powinno zająć bardzo dużo czasu. To inteligentne zwierzaki, które bardzo szybko przyswajają nową wiedzę. Jednak trzeba jak najbardziej starać się im ułatwić pewne kwestie. Przed zakupem kuwety należy dobrze się zastanowić nad rozmiarem. Dorosły kot potrzebuje miejsca, aby móc spokojnie skorzystać z kufra. Dla mniejszego kota problemem może okazać się wysokość, więc warto pomyśleć o tymczasowym mostku, który pozwoli mu na samodzielne wchodzenie do środka.

klinika weterynaryjna Toruń