tel. 56 645 66 66
Toruń, ul. Suleckiego 2h
weterynarz.vetmed@gmail.com
pn. - pt. 09:00 - 20:00
wizyty umawiane telefonicznie!
 
Menu

PRAWIDŁOWY STAN PAZURÓW U PSÓW

Posiadanie czworonoga wiąże się z bardzo dużą odpowiedzialnością. Należy poświęcać mu sporo czasu – w końcu spacery i zabawy są niesamowicie ważne. Odpowiednie żywienie ma kluczowe znaczenie w jego prawidłowym rozwoju. Spora część właścicieli psów myśli, że wyprowadzenie pupila na spacer i nakarmienie to wszystkie obowiązki, jakie trzeba wykonać przy zwierzakach. Jednak prawda jest zupełnie inna – nie można zapominać o odpowiedniej pielęgnacji czworonoga oraz jego zdrowiu, dlatego dbanie o prawidłowy stan pazurów jest bardzo ważne.

Obcinanie pazurów – dlaczego to konieczność?

Obcinanie pazurów u czworonogów, mimo że przez wiele osób jest uważane za zbyteczne, wcale takie nie jest. W wielu przypadkach pazury ścierają się same podczas spacerów, jednak bardzo ważne jest podłoże, po jakim chodzi zwierzak. Psy, które przebywają w domu, a ich wyjścia w większości to łąka czy las, nie mają możliwości zetrzeć ich sobie same. Należy pamiętać, że zbyt długie pazury nie pozwalają psu prawidłowo chodzić – czworonogi źle stawiają łapy, co może doprowadzić do zwyrodnień stawów, kulawizn, nieprawidłowej postawy ciała czy uszkodzeń palców. Bardzo dużo bólu mogą przysporzyć przerośnięte pazury, ponieważ zawijają się i wbijają w łapy.

Częstotliwość obcinania pazurów

Nie można jasno określić, co ile dni czy tygodni powinno się obcinać pazury. Jest to indywidualna sprawa, każdego czworonoga. Jednak żaden właściciel nie powinien mieć problemu z określeniem odpowiedniego momentu na obcinanie. Wystarczy przysłuchać się, jak pies idzie po podłodze – w momencie, gdy będzie słyszalny charakterystyczny dźwięk pazurów dotykających podłoża, to znak, że już czas na skrócenie ich. Pazury nie mogą dotykać podłoża w żadnym przypadku. Zabieg ten może wykonać weterynarz, jak i groomer, jednak pies z pewnością będzie się czuł najbardziej komfortowo, jeśli to właściciel będzie wykonywał przycinanie. Nie jest to skomplikowany zabieg i na pierwszej wizycie u weterynarza można zapytać o kilka wskazówek, które pomogą w późniejszym samodzielnym obcinaniu pazurów.

Decydując się na jakiekolwiek zwierze czy to domowe, czy podwórkowe, należy mieć świadomość, że wymaga ono uwagi i czasu. Trzeba wziąć pełną odpowiedzialność za stworzenie, które przyprowadza się do swojego gospodarstwa domowego. Nie chodzi tylko o nakarmienie zwierzaka, ale zapewnienie mu jak najlepszych warunków. Również pielęgnacja ciała, jak i dbanie o zdrowie jest konieczne i nie można o tym zapominać.

klinika weterynaryjna Toruń