tel. 56 645 66 66
Toruń, ul. Suleckiego 2h
weterynarz.vetmed@gmail.com
pn. - pt. 09:00 - 20:00
wizyty umawiane telefonicznie!
 
Menu

ROŚLINY, KTÓRE NIE POWINNY BYĆ W DOMU Z KOTEM

Wiele osób nie wyobraża sobie swojego mieszkania bez ozdób takich jak kwiaty. Niektórzy posiadają je w niemal każdym pomieszczeniu. Właściciele kotów zauważyli pewnie, że ich czworonogi bardzo często interesują się roślinami. Niejednokrotnie bawią się liśćmi czy kwiatami, ale też je zjadają. Jest to naturalny odruch kota, ponieważ w ten sposób chce on oczyścić swój układ pokarmowy. Jednak nie bez znaczenia jest to jakie rośliny staną w mieszkaniu, w którym znajduje się kot.

Niebezpieczeństwo zatrucia

Niestety koty nie zdają sobie sprawy z tego, które rośliny mogą być dla nich niebezpieczne, dlatego tak ważne jest, aby to właściciel decydował się tylko na takie kwiaty, które nie będą zagrożeniem dla zwierzaka. Niektóre rośliny zawierają substancje trujące, które mają je chronić przed niebezpieczeństwami. Kot spożywając nawet niewielką ilość toksyn, które znajdują się w roślinie jest narażony na poważne niebezpieczeństwo. Lista kwiatów, które nie powinny znaleźć się w domu wraz z kotem jest naprawdę długa, dlatego przed zakupem rośliny warto skonsultować się z weterynarzem lub poszukać informacji w Internecie.

Objawy zatrucia roślinami

Do objawów zatrucia kwiatami jakie można zauważyć u kota należą między innymi: wymioty, drgawki, biegunka, podrażnienie języka, bóle brzucha i zmniejszenie apetytu czy trudności w połykaniu. Jeśli zauważy się którąkolwiek z tych dolegliwości należy natychmiast udać się do weterynarza, ponieważ brak udzielenia pomocy może skończyć się dla zwierzaka tragicznie.

Powiedzenie „lepiej zapobiegać, niż leczyć” jest w tym przypadku bardzo słuszne. Zamiast narażać kota na zatrucie lub ciągle pilnować go, by nie dochodził do kwiatów, które stwarzają dla niego niebezpieczeństwo, warto pozbyć się z domu takich roślin, a w przyszłości unikać roślin, które są nieodpowiednie dla zwierzaka. Jest bardzo wiele pięknych i bezpiecznych kwiatów, które mogą znaleźć się w domu, w których jest kot.

klinika weterynaryjna Toruń